10 دی 1391

فیروزبهرام هشتاد ساله شد

مولف: اردشیر کاویانی گوهری   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:
2/2

فیروزبهرام هشتاد ساله شد

 

به یاری اهورامزدا

 

مدرسه‌ی «فیروز‌‌بهرام»٬ یکی از نخستین مدرسه‌های تهران، بافتی سنتی همانند طرح‌های باستانی ایران دارد و همانند «سر در باغ‌ملی» معمار این مدرسه هم استاد «جعفرخان معمارباشی» بوده است. سال۱۳۱۰ خورشیدی «بهرام‌جی‌بیکاجی» از پارسیان هند به نامگانه‌ی فرزند خود فیروز و با راهنمایی «ارباب کیخسرو شاهرخ» هزینه‌ی ساخت این مدرسه را پرداخت و کار ساخت آن در ۱۸ اردیبهشت‌ماه سال۱۳۱۱خورشیدی بر روی زمین انجمن زرتشتیان به سرپرستی «اردشیر کیامنش» و همکاری «کیخسرو شاهرخ» در کمتر از ۹ ماه ساخته شد و هنوز هم پابرجا ست و  پذيراي دانش‌آموزان جديد.

بزرگان بسیاری که افتخاری برای ایران هستند در این مدرسه تحصیل کرده‌اند، همانند عزت‌الله نگهبان(پدر باستان‌شناسي ايران)، حسين نصر(رييس دانشگاه تهران)، بوذرجمهر مهر(پزشك و نماينده‌ي مجلس)، پرويز شهرياري(رياضي‌دان و آموزگاردبيرستان)، احمدشاملو(شاعر)، محمدنوري(خواننده) و بسياري ­نام‌داران ­ديگر.
جشن هشتادمین سال بنیان گذاری دبیرستان فیروزبهرام، پنج شنبه 7 دی ماه 1391 با باشندگی تعداد فزونی از مدیران، اساتید، کارمندان، دانش آموختگان و دانش آموزان دبیرستان فیروزبهرام برگزار گردید.

این جشن هشتاد سالگی راس ساعت 4:15 پسین با به صدا در آمدن زنگ دبیرستان فیروزبهرام  و سرود ملی جمهوری اسلامی ایران در تالار این دبیرستان آغاز گردید.

 

 

شروع برنامه ها با سرایش بندهایی ازگات ها؛ سروده های پاک اشوزرتشت اسپنتمان، توسط دانش آموزان فیروزبهرام؛ سپهر گشتاسبی، آرین یگانگی، آرشام اردشیریان و بردیا آریانفر انجام شد. 

امسال در پنجمین جشن پیاپی سالگرد بنیان گذاری دبیرستان فیروزبهرام که برابر با هشتادمین سال بنیان گذاری دبیرستان فیروزبهرام هم بود، تمامی برگزار کنندگان این جشن از دانش آموختگان سالیان گذشته این دبیرستان بودند.

در ابتدا سیروس سلامتی؛ مجری برنامه که خود نیز از دانش آموختگان دبیرستان فیروزبهرام بوده است، ضمن خوش آمدگویی به باشندگان در این جشن بزرگ، با بیان خاطرات بسیار شیرین خود و اعلام برنامه های جشن هشتادمین سال، یاریگرمان دراین برنامه بودند.

نخستین سخنرانی توسط منوچهر جاوید؛ مدیر دبیرستان فیروزبهرام انجام شد. ایشان در بخشی از سخنانشان یادی از چند عزیز بهشتی روان این مدرسه؛ روانشاد استاد پرویز شهریاری، روانشاد استاد حاج منیری، روانشاد شهمرد شاهمردانی و زنده یاد آرش جاماسب نژاد نمودند.بخش بعدی جشن، نمایش نماهنگ فیروزبهرام (1) بود که به توضیحاتی در مورد بنای تاریخی و اصول معماری آن و محل قرارگیری و پیشینه تاریخی این مدرسه اشاره داشت. سخنران بعدی، صادق سمیعی؛ رییس هیئت مدیره جامعه فیروزبهرام و مدیر انتشارات کتابسرا بودند که با دعوت از علي‌نقي فرمانفرماييان و خداداد شهریارزاده، رونمایی از نشان فیروزبهرام را انجام دادند.

سمیعی همچنین در مورد چگونگی تشکیل جامعه فیروزبهرام و هموندان آن و وظایف آن صحبت نمودند. 

سپس همنوازی تنبک توسط پرهام كشاورزي و پدرام بهمردی بخش دیگری از برنامه بود. 

دکتر اسفندیار اختیاری؛ نماینده ایرانیان زرتشتی در مجلس شورای اسلامی در سخنان خود، اين مدرسه را افتخاري براي ايران و ایرانیان دانستند.ادامه دهنده برنامه ها، دکلمه زیبای منشور کوروش؛ سروده صادق علی حق پرست بود که توسط فرزان خوبچهر؛ گوینده، واراگ امیرخانی؛ نوازنده گیتار و سیاوش بزرگ چمی؛ نوازنده فلوت به اجرا درآمد.

 

سرهنگ دکتر رستم خسرویانی؛ فرنشین انجمن زرتشتیان تهران و دانش آموخته دبیرستان فیروزبهرام در سخنرانی خود بر این باور بود؛ هيچ شغلي بالاتر از آموزگاري نيست. 

گروه موسیقی سنتی به سرپرستی استاد بهنام جاوید؛ نوازنده تار که با یاری مهدی رنجبر؛ نوازنده تنبک و با صدای دلنشین محمد هاشم احمدوند همراه بود، با استقبال زیاد باشندگان روبه رو شد. 

استاد «خداداد شهريارزاده» كه پیشینه کارکرد چند سالي معلم و مدير اين مدرسه را داراست نيز به روي سن فراخوانده شد. شهريارزاده خاطراتي از دوران خدمتشان در اين مدرسه برای باشندگان تعريف نمودند، سپس لوح تقديري را فرشید نمیرانیان، به نمایندگی از گروه پشتيبان آموزش به شهریارزاده به پاس زحمات ایشان، تقدیم نمود. 

در ادامه «منوچهر جاويد»، مدير فيروز بهرام از «مهرنواز همتي» كه به نامگانه‌ي همسرشان «بهرام انوشيرواني» و از«فرخنده نوش» که به نامگانه فرزندشان زنده یاد «آرش جاماسب‌نژاد»، سال پيش هزينه‌ي برپایی و تجهیز آزمایشگاه فیزیک و بازسازي آزمايشگاه شيمي اين مدرسه را پرداخته بودند، سپاسگزاري كرد و لوح تقديري به همراه قند سبز به آنها پيشكش كرد. 

ادامه دهنده برنامه شعر زیبای" فیروزبهرام"؛ سروده موبدیار گودرز ماوندی بود که به مناسبت هشتادمین سال بنیان گذاری دبیرستان فیروزبهرام توسط ایشان برای باشندگان خوانده شد. 

آیین جشن تولد هشتاد سالگی فیروزبهرام؛ توسط چهار چهره و از چهارنسل فیروزبهرام؛ شاهرخ کشاورزی دبیر بازنشسته به نمایندگی از کلیه دبیران فیروزبهرام، منوچهر جاوید؛ به نمایندگی از طرف کلیه مدیران فیروزبهرام، خدامراد مزداپور؛ به نمایندگی از طرف انجمن اولیا و مربیان دبیرستان و وفا دینیاریان؛ فرنشین شورای دانش آموزی به نمایندگی از طرف دانش آموزان دبیرستان فیروزبهرام، وظیفه برش کیک هشتادمین سال بنیان گذاری دبیرستان فیروزبهرام را برعهده داشتند.

گفتنی است نمای این کیک به صورت لوزی متساوی الاضلاع بود که چهره نمای سردر دبیرستان فیروزبهرام بر روی آن قرار داشت و همچنین نقش صفرِ عدد هشتاد سالگی دبیرستان فیروزبهرام را در جلوی سن به دوش داشت. 

پذیرایی از باشندگان با چای و کیک به همراه نمایش نماهنگ(2)؛ ادامه دهنده برنامه ها بود.

بخش یادها و خاطرهای باشندگان، بخش جذاب، دیدنی و شنیدنی برنامه بود که با استقبال باشندگان و دوستداران فیروزبهرام انجام شد.

پایان بخش برنامه، به صدا درآمدن زنگ مدرسه و همراهی باشندگان با سرود ای ایران و عکس دست جمعی در حدود ساعت 8 پسین بود.

 

 
 
 
 


 

در انتها باشندگان به دید و بازدید همکلاسی هایشان  و بخش های گوناگون مدرسه؛ اتاق عکس، اتاق رایانه، آزمایشگاه های فیزیک و شیمی، کتابخانه، بازدید از دفاتر حضور وغیاب اساتید و دفاتر انضباطی دانش آموزان، کارنامه ها و گواهی نامه های فراغت از تحصیل دوره های گوناگون، کلاس ها،  دفتر اساتید و معاونت پرداختند و با نوشتن یادها و خاطره ها، دبیرستان هشتاد ساله خود را با غرور و افتخار همانند دوران دانش آموزی و خدمت، ترک نمودند.

 

شایسته است از تمامی عزیزانی که دبیرستان فیروزبهرام را در برگزاری هشتادمین سال بنیان گذاری اش یاری نمودند، سپاسگزاری نماییم و از اهورامزدا برای آنها و خانواده های گرامیشان تندرستی، دیرزیوی و شادزیوی آرزو نماییم.

 

مدیر برنامه؛ منوچهر جاوید

هماهنگ کننده و برنامه ریز؛ دادبه اورنگی

مسوولین تشریفات؛ کامران فریدونی و بهنام بنداری

مجری و گوینده؛ سیروس سلامتی

مسوول روابط عمومی و تبلیغات؛ اردشیر کاویانی گوهری

مسوول تدارکات؛ رامین غنیمت

مسوول هنری و تزیینات؛ اشکان فروزان

مسوولین فیلم برداری؛ سام خسروپور و اسفندیار پرجیش ور

مسوولین صدا برداری؛ پرهام کاویانی و فرشید فروهر

مسوولین فنی و نور؛ کامران اردشیریان و نوند نمیرانیان

 

و دیگر یاریگران و همراهان؛ وفادار فرهی فر، کوروش مرادیان، فرهاد نیک جو، فرزاد تاراپوروالا، فرشاد یزدانی، جمشید سرداری، پدرام خرمی، آرش کاویانی، آرش سامی کلانتری، رامین کاویانی و افشین اشتری.

 

شایسته است سپاسگزاری ویژه ای داشته باشیم ازهیئت مدیره جامعه دبیرستان فیروزبهرام، انجمن اولیا و مربیان دبیرستان فیروزبهرام، انجمن زرتشتیان تهران و مدیریت سازمان پذیرایی، کانون دانشجویان زرتشتی، تمامی مدیران، اساتید، کارمندان، دانش آموختگان و دانش آموزان دبیرستان فیروزبهرام، سایت های خبری زرتشتیان؛ برساد و امرداد و تمامی عزیزانی که ما را در برگزاری هرچه بهتر این جشن باشکوه هشتادمین سال، همراهی نمودند.

 امید است کسی فراموش نشده باشد، اگر اینچنین است بر ما می بخشید، هدف قدرنهادن و سپاسگزاری از زحمات شما عزیزان بود و دیگر هیچ.

مزدا اهورا یاریگرتان باد.

خدا قوت و همتتان افزون باد.

 عکس: سپهر نمیرانیان

تعداد مشاهده (2932)       نظرات (1)

نظرات کاربران درباره خبر "فیروزبهرام هشتاد ساله شد"


بسیار برنامه عالی بود. دست همه برگزار کنندگان درد نکنه پاینده باد دبیرستان فیروزبهرام

باتشکر از برگزار کنند گان بر نامه هشتاد مین سال فیروز بهرا م را به جا معه زر تشتیان و جامعه فیروز بهرام شاد باش میگویم برنامه بسیار خوب بر گزار شد جوانان زرتشتی باعث افتخار جامه هستند خدا نگهدار همه باشد

بسیار همه زحمت کشیده بودند برنامه بسیار عالی بود و به یاد خاطرات قدیم افتادیم زنده باد زندگی زمده باد فیروزبهرام

سیار خوب ولی رسم ادب بود به شاعر شعر ی ستام می گفتید

نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید